11 tipů jak studovat angličtinu mimo naší zážitkovou skupinu

17.12.2017

Naši studenti se často ptají, jestli pro jejich rozvoj angličtiny stačí, když budou s námi absolvovat každý měsíc zážitkovou angličtinu.

Ráda bych řekla, že ano. Ale představte si, že se chcete naučit třeba tančit. Naučíte se skutečně tancovat, když absolvujete jednou měsíčně víkendový seminář? Myslíte, že vaše tělo se naučí správným pohybům, když nebudete trénovat každý den? Myslíte si, že zhubnete, když si dáte jeden dietní víkend v měsíci?

Cokoliv v životě chceme dosáhnout, od nás vyžaduje, abychom do toho dali co možná nejvíce sami sebe. Abychom zaměřili pozornost a věnovali se krok po kroku rozvíjení oblasti, ve které chceme vyniknout.

Takhle je to i s angličtinou. Stejně jako je to u tance, kde se tělo potřebuje adaptovat a naučit se používat svaly a řetězy svalů kontrolovaně v tanečních pohybech, tak potřebuje i mozek dostávat pravidelné impulsy z angličtiny, proto aby ji ukotvil ve svých buňkách.

Nemusíte se již trápit s angličtinou roky, nemusíte se jí drilovat a potit se pokaždé, když otevřete učebnici. Nemusíte totiž vůbec otevírat klasickou učebnici, ale můžete se učit jinak. My vám s tím s Mirkou v rámci zážitkové angličtiny pomůžeme. Pro období, kdy s vámi nebudeme, jsem pro vás zpracovala 11 tipů a principů, které vás navedou na způsob, jak se angličtině věnovat. Tyto principy jsou klíčové, pokud se chcete naučit angličtinu za poměrně krátkou dobu.


  • 1/ Obklopte se angličtinou.

Poslouchejte, čtěte, mluvte. Nemusíte nutně jezdit do ciziny, stačí, když si takové malé dovolené nebo ochutnávky cizího jazyka vytvoříte v domácím prostředí. Když se chcete obklopit angličtinou, znamená to, že jí musíte slyšet prakticky pořád. Můžete namítnout, že přece žijeme v Čechách! Ale možná právě proto, že žijeme v Čechách, se můžete angličtinou zaplavit až po uši - písničky, blogy, krátké filmy, youtube, filmy, billboardy, nápisy na produktech, instrukce na použití. Kamkoliv se podíváte, můžete najít něco anglicky. Jedete tramvají do práce? Možná vedle vás stojí skupina cizinců. Já vím, není to úplně zdvořilé poslouchat cizí lidi, ale zkuste to. Jen se na chvilku zaposlouchejte. Třeba zachytíte jedno slovíčko nebo frázi, která se vám brzy bude hodit. Každý podle své chuti si určitě najde něco, co ho zasáhne a bude bavit.

  • 2/ Pracujte s delšími texty se zajímavým obsahem.

Měla jsem jednu studentku, která se chtěla naučit německy. Přinesla starou učebnici němčiny, kterou několik let před tím studovala a požádala mě, že chce znovu projít celou učebnici a oživit si to. Namítala jsem, že to není produktivní a živý způsob učení. Ale trvala na svém, s tím, že se na každou hodinu zopakuje tři lekce.

Po třech týdnech jsme zjistily, že to tak nefunguje. Přicházela na hodiny nešťastná, že nestihla projít všechny lekce, jak si slibovala. Nakonec jsme zjistily, že hlavním důvodem bylo, že jí to zkrátka nebaví. Že když večer po práci otevře učebnici "Der, die, das", že se jí zavřou oči a pak už nepotřebuje lepší uspávací program. Uvědomila si, že takhle se cizí jazyk rychle nenaučí. Nudné články, jednoduchá drilovací cvičení, nezajímavý obsah a články, které nezachytí pozornost a zvědavost dozvědět se něco víc.

Takže? Nebojte se nových textů. Ani dlouhých textů. Delší text bude spíš obsahovat nějaký poutavý obsah než jen krátký článek seškrtaný na pár řádek.

Důležité je, že OBSAH BY MĚL ZAJÍMAT PŘEDEVŠÍM VÁS.

Přes texty které jsou vám blízké, které vzbudí váš zájem, se budete učit snadně a přirozeně tak nabírat slovní zásobu spolu s gramatickou strukturou. Koneckonců to, o čem budete pak mluvit v realitě všedního dne, budou vaše zájmy. Tedy to, o čem si běžně povídáte v češtině.

  • 3/ Buďte aktivní, zajímejte se, chtějte vědět, ptejte se.

Nečekejte, že vám postup nadiktuje učebnice. Chtějte sami vědět, sami si tvořte svojí cestu. Hledejte slovíčka, která vás zajímají nebo upoutají. Nenechte se svazovat tím, co právě byste měli umět podle jazykové učebnice, žijte daným jazykem a posunujte se podle toho, na co vy sami budete připraveni a hlavně tak, jak vy sami potřebujete a co vás uspokojí.

  • 4/ Nevyhledávejte všechna neznámá slovíčka.

Vyhledávejte jen ta, která potřebujete k porozumění nebo ta, která vás zajímají a která přitáhnou vaší pozornost. Ta, která vaší pozornost nepřitáhnou, nebudete pravděpodobně potřebovat. A ta slovíčka, kterých si všimnete, budou přicházet znovu, a znovu budou poutat vaší pozornost v rozhovoru, v článku, v nějakém kontextu. Nestresujte se, že si ho nezapamatujete hned napoprvé, ani na podruhé. Možná ani na potřetí. Nesnažte se je naučit, nechte tomu přirozený průběh. Některá slovíčka budete muset slyšet třikrát, některá desetkrát. Některá třeba i víckrát. Nic není dobře ani špatně a stres a přílišná snaha vás jenom zpomalí.

  • 5/ Učte se gramatiku v kontextu.

Je to stejné jako u slovíček. Nesnažte se gramatiku naučit. Snažte se jí naučit v kontextu článků, filmů, písniček, mluvení.

Na začátku není nutné, abyste věnovali gramatice příliš mnoho času a úsilí. Učte se vyjádřit především smysl a informaci, kterou chcete předat, bez ohledu na to, jestli je to gramaticky správně.

  • 6/ Učte se jako děti.

Převezměte od dětí jejich schopnost hrát si, nebát se chyb a jejich přirozené sebevědomí, se kterým se děti nebojí mluvit ani dělat chyby. Děti jednoduše zkouší a napodobují to, co viděly a slyšely a tak si cizí jazyk přirozeně osvojují.

Jak začít?

  • 7/ Naučte se 625 základních slov.

Jak se tato slovíčka naučit, abyste se je nemuseli učit drilem, najdete v e-booku 625 slov v AJ, ve kterém najdete také kompletní seznam slovíček seřazený podle abecedy a podle skupin.

  • 8/ Stanovte si specifický cíl a také denní režim.

Bez plánování to bohužel nepůjde. Naší lidskou vlastností je, že když nemáme pevně daný jízdní řád, tak nám často ujede vlak a zjistíme, že místo v Tatrách jsme ještě v Libni na nádraží, protože nás zdrželo spoustu jiných okolností, které nakonec ani nebyly tak důležité, jak se před tím zdály.

Moje rada je, udělejte si plán. Naplánujte si každý den chvilku s angličtinou tak, abyste se nenechali rušit vnějšími okolnostmi. Dejte si angličtinu mezi své priority. Když to dokážete, uvidíte, jak rychle se zvládnete angličtinu naučit.

  • 9/ Mluvte, mluvte, mluvte.

Najděte si partnera, s kým můžete mluvit anglicky. Od začátku, bez výjimek pouze anglicky. Sdílím názor, že právě tento krok je to, co vám umožní naučit se jazyk rychle. Ode dne 1 se budete muset vyjadřovat pouze anglicky, jakkoliv s chybami, důležité je, že se budete učit ihned mluvit a předávat informace byť se špatnou gramatikou. Věřte, že správnou gramatiku si budete postupně osvojovat.

  • 10/ Mluvte s tím, s kým je vám dobře.

To je velmi důležitý bod. Najděte si toho, s kým se vám bude dobře komunikovat a před kým se nebudete stydět mluvit. Někoho, s kým budete mít společné zájmy, někoho, kdo k vám bude trpělivý jako rodič ke svému dítěti. Kdo vás podpoří tím, že vám bude chtít porozumět.

  • 11/ Využijte také moderní technologii.

Existuje řada aplikací na internetu, které ke studiu můžete využít. Některé z nich jsou dokonce zdarma. Nebojte se je zařadit do svého denního režimu. Udělá to váš studijní plán rozmanitější. Některé aplikace jsou dokonce pro studium dobře strukturované. Doporučuji třeba www.duolingo.com.

Zážitková angličtina je založena na všech těchto principech. Naším záměrem je podpořit vás, abyste se v přirozeném a bezpečném prostředí za našeho vedení nebáli mluvit anglicky. Abyste si s námi vyzkoušeli zapojit všechno, co jste se naučili na pasivní úrovni sami doma. Cílem je, abyste se setkali s lidmi, kteří se stejně jako vy chtějí posunout z pasivní úrovně angličtiny na komunikativní.

My vás s Mirkou podpoříme vybranými tématy, vedením a citlivým výběrem aktivit tak, aby i ti kteří se stydí nejvíce, se dokázali ve vytvořeném prostředí uvolnit a zapojit se do konverzačních témat nebo společných aktivit, ať již ve skupině nebo ve dvojicích. Budeme se učit především skrz společný čas a aktivity, které přirozeně podporují učení angličtiny.

Odměnou všem studentům i nám je nakonec radost, když studenti odchází s tím, že angličtina nakonec může být i příjemný zážitek.

© 2016 OL&MI - všechna práva vyhrazena
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky