Pohyb, změna a angličtina

19.04.2017

Chcete změnu, ale nevíte jakou? Možná máte vnitřní pnutí a chtěli byste ve svém životě něco málo změnit, pohnout se z místa, třeba jen zavedením nějaké nové součásti do svého všedního dne? Nemusí to být nic velkého, může to být jen takový malý mikrozvyk, který vám zpestří den nějakou novou činností.

Ale možná jste se jen rozhodli, že změníte svůj vztah k angličtině a že konečně prolomíte bariéru, kterou vůči angličtině máte, ať už z jakéhokoliv důvodu. Strach z komunikace, obava, že anglicky neumíte a ostatní už ano, nebo jste si vybudovali k angličtině negativní postoj už ve škole.

S tím vám můžeme s Mirkou pomoci.

Pohyb a změna úzce souvisí. Když chceme něco změnit, musíme se hýbat.

Náš nedělní seminář byl právě o změnách a pohybu. Spojily jsme pohyb mentální a fyzický tak, aby se všechno propojilo v příjemné plynutí dne, který byl nabitý aktivitami, do kterých se účastníci zabrali tak, že po prvních hodinách i ti, kteří se báli nejvíce, začali mluvit.

V první řadě bylo naším cílem překonat navyklé vzorce myšlení, které si vytváří mysl a našeptává, že možná nejste tak dobří, že se angličtinu nikdy nemůžete naučit, a podobně. V dobře sladěné skupině lidí je jednodušší tyto překážky v mysli překonat, než když je na to člověk sám. Naše skupina se moc hezky podporovala. Ti, kteří měli nižší úroveň angličtiny, se učili od těch, kteří měli vyšší level. Už jenom posloucháním se žák hodně učí. Když posloucháte osm hodin angličtinu v kuse, to by bylo, abyste si neodnesli sem tam nějaké nové slovíčko, frázi, uvolněnost, inspiraci, snahu se vyjádřit, flow.

Ale i ti s plynulejší úrovní angličtiny se učili od těch, kteří mluvili pomaleji a občas hledali slovíčka. Ti, kterým šla angličtina plynuleji, pomáhali těm, kteří občas hledali vhodné slovíčko nebo výstižný opis, kterým se vyjádřilo to slovíčko, kterému se zrovna nechtělo vyplout na povrch paměti.

Takhle to probíhá také v praxi a v životě. Nevíte, jak se něco řekne? Opíšete význam slova, zamáváte rukama a nohama a někdy holt sáhnete po slovníku. I to se může! Lidé kolem vás vám rádi pomohou. Cizinci jsou většinou vstřícní a rádi vám pomohou hledat správné slovo tak, jako si pomáhali naši studenti.

Doufám, že jsme nedělním seminářem pomohly nastartovat podstatné změny v myslích účastníků - angličtina může být pohoda, záleží jen na tom, s kým, jak a kde a samozřejmě také jak často a kolik úsilí do toho dám.

A ostatní mikrozměny? Také na malé, ale významné změny došlo. Vedle toho, že studenti vypracovali myšlenkovou mapu k tomu, jak se naučit cizí jazyk, vypracovali také druhou myšlenkovou mapu na to, jak to udělat, aby mohli více odpočívat. Plán byl velmi odvážný - jak si vytvořit hodinu denně na odpočinek a na to, co nás skutečně baví.

Nápady byl výborné, navíc anglicky vyjádřené! Kromě myšlenkových map, které skrývaly spoustu nápadů a podnětů a také jakýsi návod, jak si vytvořit prostor pro angličtinu nebo pro odpočinek, jsme vytvářeli také vision board. Každý si vytvořil svůj vision board, tedy jakousi mapu snů, plánů a vizí do nejbližších týdnů a měsíců. Objevily se tam krásné věci. Fantazie a intuice jela naplno a navíc ...v angličtině. Nápady sršely v angličtině, lidé své sny bez zaváhání popisovaly v angličtině a sdíleli s ostatními.

Věřím tomu, že každý ze studentů si odnášel v hlavě alespoň jeden projekt nebo třeba jen malý mikrozvyk, který by rádi zavedli do svého života a vnesli si do svého všedního dne změnu a rozmanitost. A především - udělali tak první krok k realizaci svých snů.

A jestli se tyto dva body - povzbuzení v angličtině a nový malý mikrozvyk směřující k splnění svých snů - spojily a lidé si je odnášeli jako výsledek semináře, tak je to víc, než jsme si s Mirkou mohly přát.

Děkujeme všem účastníkům, bylo to s nimi fajn.

Olga